Ročenky
Počínaje rokem 2021 se snažím pokrýt foglarovské dění v ročenkách. Zatím tedy existují ročenky 2021, 2022 a 2023.
Co se snažím monitorovat do ročenek a proč?
- Kompletní tvorbu Skautské nadace JF, coby držitele autorských práv.
- Foglarovskou tvorbu, na kterou Skautská nadace udělila licenci. Sem patří Albatros, Albi, ale třeba i Petr Rýgr nebo jednorázové projekty.
- Foglarovskou tvorbu SPJF.
- Související literaturu, která se z většiny zabývá dílem Jaroslava Foglara nebo významně používá jeho prvky - nezávisle na tom, zda jde o plošně prodávanou tvorbu nebo malonákladovky.
- 3D produkty vzniklé ve větším počtu (nejlépe alespoň 10 ks) se zjevně větší přidanou hodnotou (pracností, promyšleností, zpracováním). Sem patří i kovové odznaky, placky atd. Podmínkou je, že se alespoň některé kusy dostaly mimo komunitu vzniku (např. oddíl, skupinu kamarádů atd.)
- Některé speciální počiny, které většinou vychází sice malonákladově, ale jsou natolik povedené (nebo novátorské), že si zaznamenání zasluhují. To je bod, který považuji za svou autorskou výjimku v pravidlech, abych si ponechal aspoň nejakou svobodu v rozhodnutí. Nemyslím ale, že by v ročence bylo víc, než cca 2-3 ks ročně, kde bych tuto výjimku použil.
Co naopak nemonitoruji?
- Různé drobné výrobky jako plechové placky, hrníčky s potiskem, tužky, samolepky, kalendáříky, magnetky, ozdobičky, PFka atd., pokud nevznikají ve větší sérii z licence Skautské nadace. Prostě drobné produkty, které lze dnes poměrně snadno buď vyrobit amatérsky nebo zadat v reklamkách a dalších podobných firmách.
- Oddílové časopisy. Některé sice obsahově pokrývají téma JF (třeba jako speciály) a třeba se i v menším počtu dostávají mimo oddíl mezi sběratele, přesto jde o interní materiály. V některých případech převezmou časopisy kompletní obsah nějakého samizdatu, takové číslo (pokud se dostalo i mimo oddíl) chápu jako související literaturu a snažím se ho monitorovat. V letech 2022 a 2023 byly takovým příkladem časopisy Maják Vpřed vydávané oddílem SKAUT S.S.V. s texty Ivana Vápenky.
- Katalogy nebo plakáty k výstavám a divadelním představením. Opět může být výjimka, pokud je katalog zpravovaný spíše už jako samostatná kniha, jako tomu bylo např. u výstavy Město jako přízrak v roce 2022.
- Sběratelské počiny vzniklé v menším počtu než cca 10 a zůstávající pouze v uzavřené skupině kamarádů (žádný kus se nedostal mimo tuto komunitu).
Někdy bývají všechny tyto výtvory velmi zdařilé, bohužel už by ročenky obsahově hodně nabobtnaly a nechávám tak tato témata jiným.
Takto definovaná pravidla mi pomáhají nebýt v roli toho, kdo rozhoduje, zda se něco zařadí nebo ne jen na základě toho, jak je dílo kvalitní. Není mou ambicí rozhodovat, co je dostatečně kvalitní a co už není (byl by to můj subjektivní pohled a ten dle mého názoru do ročenky nepatří).
EDIT 24. 4. 2024: Ročenky 2023 jsou vyprodány. Pokud se na vás nedostalo, doporučuji
registraci mezi zájemce. S příští ročenkou budu jednak vědět, že je třeba větší náklad, ale také vám dám dopředu vědět.
Pro představu, jak obsah vypadá přikládám několik obrázků:
Sešity a jejich dostupnost
- Ročenka 2021: Sešit vyšel v nákladu 150 ks a dostalo se na všechny, kteří se mi ozvali cca během 1,5 měsíce od vydání 12.3.2022. Náklad je rozebrán.
- Ročenka 2022: Sešit vyšel v 1. dubnovém týdnu 2023 v nákladu 170 ks. Náklad je rozebrán.
- Ročenka 2023: Sešit vyšel začátkem dubna 2024 v nákladu 200 ks. Náklad je rozebrán.