Stopa vede do Stínadel

Časté dotazy:

1) Proč knihu nevydal Albatros?

Albatros měl právo na vydání Stopy z titulu podepsané smlouvy se Skautskou nadací. Vydal Poselství ze Stínadel (Grifinův 4. díl), další díly zvažoval, ale došlo na to, že se rozhodli tohoto práva nevyužít (neznám podrobnosti rozhodnutí). Aby kniha (po které se hodně lidí ptalo) měla šanci vzniknout v papírové podobě, domluvili jsme se se Skautskou nadací a Grifinem na autorském vydání v podobném duchu jako u Posledních stínadelských tajností (Grifinův 5. díl). Nekomerčně (naopak Grifin sehnal soukromou dotaci od bývalého člena oddílu), s autorským poplatkem Skautské nadaci (ano, s každou knihou přispíváte), ale v co nejlepším provedení tak, aby výsledek byl důstojný a ne amatérský.

2) Proč vyšlo "jen" 500 výtisků?

"Jen" dávám do uvozovek já, autor dotazu si většinou opravdu myslí, že je to málo. Pokud ještě žijete s informacemi o běžných desetitisícových nákladech knih (z doby socialismu), tak tomu i rozumím. Realita je ale nyní taková, že dobrodružné knížky se dneska komerčně vydávají v nákladech 500-1500 ks a to se bavíme o knize, která jde do běžné distribuční sítě (a lze ji tak koupit v knihkupectví). Vydavatel na sebe bere mnohá rizika a můžete se zeptat vydavatelů jako Václav Vávra nebo Josef Vybíral, jak dlouho jim trvá prodej a kolik výtisků jim často dlouhou dobu zůstává (bývají to běžně roky).

Náklad 500 výtisků vychází především z těchto okolností:

- Úroveň rizika, že kniha zůstane neprodaná, lidově řečeno v ní "uváznou peníze" a ještě se někde musí skladovat (500 ks už je velká paleta a to pod postel nedáte).

- Potřebné finanční prostředky na "otočení" (u 500 ks se bavíme cca o 300 tis. Kč).

- Zajištění administrativy související s prodejem (oslovení zájemců, přijetí objednávky, výběr způsobu dopravy, napárování příchozí platby, související komunikace a dotazy, případné reklamace atd.). Pro představu, od spuštění předobjednávky 18.12. jsem odbavil více než 400 mailů a to nepočítám rozesílání hromadných potvrzení s instrukcemi nebo potvrzením.

- Zajištění rozesílky - zabalit více než 200 balíčků a odbavit je s poštou není opravdu práce na hodinu. S tím naštěstí pomohl antikvariát Červený knír. Ale je to ideálně třeba udělat v 1-2 vlnách, aby to bylo vyřízené najednou.

- Pokud by šla kniha do běžné distribuce (a nemusely se řešit předchozí dva body), musela by stát cca 1000 Kč (běžná taxa u malých vydavatelů je 50 % provize), což by prodejnost dost snížilo. Navíc v distribuci taková kniha vydrží jen chvíli; pokud se neprodává podle představ knihkupců (tzn. hodně), rychle je stahována zpět k vydavateli (ať si s tím dělá co chce).

- Kolik lidí projevilo o knihu zájem? Info o vydání šlo 18.12. cca 450 lidem, kteří nějakou formou dříve vyjádřili zájem o její vydání. Všichni si ji pochopitelně neobjednali (někteří po pravdě už ani nejsou mezi námi). Tzn. potenciál objednávek byl cca 400 (optimistický odhad).

Jak vyplývá z výše uvedeného, nebylo chtěné, aby kniha "ležela skladem" dlouhé měsíce (nedej bože roky). Jednak to vyžaduje prostor, jednak v tom visí peníze a jednak je náročné každý týden chodit na poštu s jednou až dvěma objednávkami, které se v čase trousí. Cílem tak bylo prodat všechny knihy rychle, nejlépe během 1-2 měsíců... Hlavně proto byl náklad zvolený tak, jak byl zvolený.

3) Zaregistroval jsem více variant desek, jak to s nimi je?

Ano, existují celkem 3 varianty:

a) HNĚDÉ DESKY - běžná varianta, které je většina nákladu

b) ŽLUTÉ DESKY - ty dělám už od vydání Posledních stínadelských tajností ve 20 ks. Ve stejném počtu a barvě vzniklo 20 ks i u Třetího vzkříšení Junáka, Stopa je tak třetí. Tyhle kusy využívám jako dárkové varianty.

c) SEŠITKOVÉ VYDÁNÍ - tohle vzniklo z nápadu zprostředkovat blízkým kamarádům možnost "čtení na pokračování". Něco, co u běžné knihy nezažijí, protože prostě vyjde v kuse. Myšlenka samozřejmě navazovala na tradici vydávání sešitků před rokem 1948, která se úplně ztratila. Limit počtu zde byl v tom, kolik toho jsem schopen (a ochoten) takhle postupně rozesílat a stanovil jsem si 30 ks. Realita nakonec byla lehce jiná. Jednak tiskárna měla dost problémy dodat mi nesvázaný knižní blok a technologicky náklad "přejela" na 40 ks (což by tak nevadilo), ale hlavně jsem se s odsouváním vydání dostal do situace, kdy bych musel prodej knih odložit o 2-3 měsíce (abych v klidu stihl naposílat sešitky s týdenním odstupem). To už by mě asi Grifin uškrtil (a někteří nedočkaví čtenáři s ním), proto z té původní myšlenky postupného rozesílání nakonec sešlo. Zůstalo u 10 sešitků, v nichž jsou vložené nesvázané složky knihy a vše je vloženo do nepoužitých desek speciální barvy. Celý náklad je určený pro mně blízké foglarovce, většinou jako poděkování za něco, co pro mě zase udělali oni. Proto se moc omlouvám, že nejsou v nabídce běžného prodeje.

Všechny mé projekty se snažím dělat pro maximum zájemců, ať už jde o knihy nebo sešitky Téma pro foglarovce. Nejde mi o to tvořit za každou cenu sběratelské unikáty. V případě sešitků šlo o nápad, který mě lákalo zrealizovat a udělat pár kamarádům radost. Z logiky věci (viz výše k plánovanému rozesílání) jich nemohlo být moc.

Jedna volná sada žluté varianty a sešitků bude puštěna do speciální dražby na Aukro od 1 Kč (https://aukro.cz/grifin-stopa-vede-do-stinadel-sesitky-zluta-jedina-aukce-foglar-7030835797). Pokud bude finální cena vyšší než standardní prodejní, bude přebytek použit na úhradu nákladů pro 4. sešit Témat (Korespondence), který obsahově (a tím i nákladově) dost narostl.

 

Všem díky za pochopení, MI (29.1.2023)

 

Info k 29.1.2023: VÍCE NEŽ 400 ZÁJEMCŮ UŽ KNIHU FYZICKY MÁ a PROBĚHL 1. KŘEST V OLOMOUCI

Včera (28.1.) proběhl první křest v Olomouci za přítomnosti Grifina i Petra Modlitby. U druhého křtu ve Štramberku to bohužel vypadá na nepřítomnost Petra Modlitby (ale malá šance ještě je). Některé knihy zůstávají ještě nevyzvednuté a v následujícím týdnu proběhne menší druhá vlna rozesílky. V polovině února proběhne inventura zbytku.

Info k 23.1.2023: TENTO TÝDEN PROBÍHÁ HLAVNÍ ČÁST DISTRIBUCE

Kdo měl osobní odběr v Dobřejovicích nebo Praze, tak už má mail s instrukcemi. Kdo měl odeslání Balíkem do ruky České pošty, tak by měly odejít zítra s doručením ve středu, nejpozději ve čtvrtek.

Info k 19.1.2023: PROBÍHÁ PŘÍPRAVA NA ROZESLÁNÍ

Seznam příjemců je uzavřen a hlavní vlna zásilek by měla být odeslaná v úterý a ve středu (24.-25.1.). Pokud tak máte objednávku se zasláním, očekávejte do čtvrtka dodání balíčku (pokud by k odeslání nedošlo, dám sem info). Současně cca v polovině příštího týdne budou informováni i zájemci s osobním odběrem v Praze (pošlu každému mailem přesnou adresu výdejního místa v okamžiku, kdy dostanu potvrzeno, že jsou tam knihy připraveny k přezvetí).

Info k 17.1.2023: KNÍŽKY DORAZILY Z TISKÁRNY!

Připravíme ještě expedici a začátkem příštího týdne bude možné knihy rozeslat a případně vyzvednout. Prosím ještě chvilku vydržte!

Info k 10.1.2023: OBJEDNÁVKY "z ulice" JSOU ZASTAVENY!

Dosáhl jsem plánovaného stavu a zůstává mi pár desítek kusů, které již rozesílat nebudu. Budou nabídnuty na křtech a zbytek pak uschován pro kamarády, kteří se ozvou později a současně se OSOBNĚ známe. Tzn. pokud se osobně neznáme, prosím už mi o knihu nepište (na objednání byly 4 měsíce, které už uběhly).

 

PRO PŘEDPLATITELE

1) První křest proběhne v sobotu 28.1.2023 od 14 hodin ve Skautském institutu na Dolním náměstí v Olomouci. Viz: https://siolomouc.cz/. Jde o prostor pro cca 40-50 osob, takže není vhodný pro celé oddíly a podobně, spíše pro jednotlivce nebo menší skupiny. Pokud nezasáhne nějaká vyšší moc (hlavně nemoc), pak by na místě měl být Grifin i Petr Modlitba.

2) Druhý křest proběhne na setkání burianovců ve Štramberku v sobotu 11.2.2023 (čas 13:00).

3) Z tiskárny jdou zatím dobré zprávy a i první křest by se mohl stihnout tak, abyste si tam mohli vzít předplacenou knihu. Pokud vše půjde podle plánu, tak v týdnu od 23.1. by mělo začít rozesílání.

4) Antikvariát Červený knír, který zajišťuje distribuci uzavírá na konci ledna svou výdejnu v Praze - Hájích. Vybíráme proto jiné místo pro ty, kteří si vybrali osobní vyzvednutí na tomto místě a budeme vás informovat.

5) Ještě eviduji cca 60 předplatitelů, kteří neprovedli úhradu knihy. Čas je do 15.1., prosím pohlídejte si to. Po vypršení nebudu předobjednávky automaticky rušit, ale pokud už nebudu mít k dispozici volné knihy pro zájemce, budu brát z této skupiny. Jednak tedy nebudete obesláni v první vlně a dostanete knihu se zpožděním a jednak hrozí, že se na vás vůbec nedostane.

 

Díky všem za zájem a na viděnou na křtech.