Foglarovská ROČENKA 2022

23.12.2022 18:28

Poslední aktualizace 9.1.2023 15:45

 

Už minulý rok 2021 byl foglarovsky velmi bohatý. Ale to jsme ještě nevěděli, že rok následující bude ještě citelně bohatší. Dokonce bych řekl, že jsme v historii tak rušný foglarovský rok nezažili.

Celkově se aktivní foglarovská komunita v posledních letech pěkně rozrostla a letos tento trend pokračoval. Příčin bude více: jednak do důchodového věku došli stále velmi aktivní mladí skauti ze šedesátých let a do „sběratelského věku“ kolem čtyřicítky dospěli i skauti ze začátku devadesátých let. Do toho je velmi aktivní Skautská nadace JF, Albatros dále vydává knihy JF a na Facebooku je početná foglarovská skupina. Své určitě udělala i dostupnost technologií; vydat vlastní knihu v pár desítkách kusů je dnes možné i za akceptovatelných finančních podmínek. Řada lidí tak může přispět něčím vlastním. Dokonce se objevily zajímavé výtvarné počiny, jako třeba plakát k neexistujícímu filmu Když duben přichází (autora se mi bohužel nepodařilo vypátrat).

V průběhu roku se objevovalo mnoho foglarovských článků v online i tištěných veřejných (i celostátních) médiích, často i několikastránkových. „Foglar“ je i z pohledu veřejnosti atraktivní téma. Podobně jsme se dočkali řady foglarovských pořadů v televizi, vesměs tedy opakování Záhady hlavolamu nebo starších dokumentů.

Válka na Ukrajině, zahájená Ruskem 24. 2. 2022, měla vliv i na foglarovské dění. Většina foglarovců se snažila Ukrajinu a uprchlíky (hlavně ty dětské) podporovat (benefičními projekty nebo třeba RŠ přeloženými do ukrajinštiny), objevili se ale i takoví, kterým to bylo z nějakých příčin trnem v oku.

Skautská nadace JF slavila 20. výročí a v rámci oslav proběhly i připomínkové akce. Jedna v Praze (jízda historickou tramvají a následné setkání spolupracovníků) a jedna v Brně (divadelní představení). Skautská nadace JF dále zakoupila kompletní autorská práva po Janu Fischerovi, platná do roku 2030, kdy uplyne 70 let od smrti Jana Fischera a tím dojde k uvolnění jeho autorských práv.

Přes léto proběhla výstava „100 let českého komiksu“ v Moravském zemském muzeu v Brně. Obsahovala řadu originálů a mezi nimi i dva příběhy RŠ – jeden od Marko Čermáka a jeden od Jana Fischera. Skoro souběžně proběhla také výstava v Regionálním muzeu v Litomyšli pod názvem „Čtení pod lavici“. Mezi prezentovanými exponáty zde byly například i časopisy Mladý hlasatel nebo Junák. Hned po prázdninách proběhla i dvouměsíční výstava „Století Jaroslava Foglara“ v Ústí nad Orlicí. Nebyly to ale jediné akce tohoto typu. Až do začátku září probíhala loni otevřená fenomenální výstava Město jako přízrak / Pražské inspirace Jaroslava Foglara v Muzeu hlavního města Prahy (Dům U Zlatého prstenu) s řadou komentovaných akcí i doprovodnými hrami. Na podzim pak byla v Plzni otevřena výstava v Západočeské galerii pod názvem Linky komiksu. Rychlé šípy zde opět měly své zastoupení a tentokrát vznikl i čtyřdílný katalog.

V kulturním světě bylo možné nejen navštěvovat výstavy, rušná byla také divadelní scéna. Kromě představení Rychlé šípy v nastudování Těšínského divadla, které proběhlo na oslavu výročí Skautské nadace JF (a probíhalo i mimo tuto oslavu) proběhly na konci roku i premiéry. Nejprve v rámci akce Noc divadel (19.11.) předvedlo divadlo Orfeus (společně s již známou Hostinou pro Jestřába) představení s názvem Rychlé šípy hledají východisko (scénické čtení, jednorázové představení). Dále proběhla v Praze premiéra loutkového představení Rychlé šípy a později v Brně představení Dobrodružství v Zemi nikoho. Vše se skvělými ohlasy.

Napříč republikou existuje několik skupin nadšenců, které se více či méně pravidelně schází a jejich aktivity mají vliv (nejen malonákladovými publikacemi) i na zbytek foglarovského světa. Kromě již tradičních, jako je brněnské SPJF a jeho Pražská pobočka, ale i Akademie JF kolem Slávka Janova v Praze sem patří i „kluby“ kolem Zdeňka Chlubného a Pavla Čecha v Brně (existuje dlouho, ale teprve nedávno se začala více ukazovat navenek) nebo relativně nedávno zformovaná skupina Foglarovci sobě. Tyto skupiny kromě interních akcí vytváří i vlastní (nejen) publikace, které také najdete v této ročence (v omezeném nákladu jsou občas dostupné i pro „nečleny“). Vydavatelské ambice má do budoucna i velká skupina kolem Aleše Durčáka ve Štramberku, takže se jistě je na co těšit.

Když už jsme u brněnské skupiny kolem Zdeňka Chlubného, tak asi bude dobré vysvětlit i počínání nakladatelství Šošon. Nechme okolnosti jeho fungování vysvětlit přímo jeho „ředitele“: „Nakladatelství Šošon vzniklo v roce 2018 za účelem vydání první knihy Pavla Čecha "O klukovi" která nikdy nevyšla a mně to bylo dlouhé roky líto. Jelikož se za tu dobu tisk fotoknih značně posunul, konečně přišla ta chvíle a kniha v originálním formátu A3 je na světě! No a pak jsem si řekl, že když už znám Pavla od školních lavic, tak ho budu takto knižně mapovat dál. Jelikož tato myšlenka vznikla v naší oblíbené hospůdce "U Šošona", odtud název nakladatelství! V tomto podniku se také přijímají další osobní objednávky od kamarádů, které tu a tam některý titul zaujme. Žádná distribuce ani objednávky tedy skutečně nejsou možné, navíc jsem trochu jak ten dědeček z Cimrmanovy ‘Hospody Na mýtince‘. Celý život jsem chtěl mít nakladatelství, ale nechtěl jsem nikomu knihy prodávat! Tímto se všem potencionálním zájemcům předem omlouvám!“ Dodejme, že pro potřeby ročenky jsou monitorovány pouze knihy tematicky spojené s JF, s nákladem nad 5 ks a alespoň nějakou distribucí foglarovcům i mimo Brno.

Facebooková skupina s názvem „Jaroslav Foglar a foglarovky“ nadále v počtu příznivců vyrostla, byť jen lehce nad hranici 9400
 (řada lidí skupinu dobrovolně nebo nedobrovolně opustila). Aktivní přispěvatelé se ale změnili; někteří původní se stáhli nebo jsou méně aktivní, protože jim nestálo za to srážet se s trolly. Hlavně pak témata související s válkou na Ukrajině byla velmi třaskavá. Příspěvky jsou tak více všeobecné a málokdy jdou v tématu do hloubky.

Možností setkání bylo v roce 2022 opravdu hodně. Kromě různých soukromých návštěv nebo schůzek foglarovských skupin proběhlo v průběhu roku šest víkendových setkání pořádaných Alešem Durčákem ve Štramberku (jde primárně o burianovskou skupinu, ale s výrazným přesahem do dalších oblastí zájmů včetně JF), tradiční červnové setkání ve Sluneční zátoce, řada přednášek nebo komentovaných prohlídek na výstavě Město jako přízrak, již zmíněné výroční setkání příznivců Skautské nadace JF v Praze, ale i opět podařené druhé setkání příznivců díla Bohumila Konečného – Bimby v Plzni a u soutoku Střely s Berounkou. Samostatnou kapitolou jsou pak již tradiční setkání u rodného domu JF u příležitosti jeho narozenin (letos zvlášť hojně navštívené) a setkání u pamětního kamene na potoce Mastníku připomínajícího Tábor na Bobří řece 1929 a Tábor smůly 1930 (letos se konalo podesáté, setkání organizují členové skautského střediska Úsvit Votice a členové pražské pobočky SPJF). Proběhly i besedy (např. v únoru s Grifinem ve Vyškově nebo vzpomínková dvojkařská v května v Památníku národního písemnictví, kterou provázeli Jaroslav Čvančara - Jáček a Michal Beránek – Michal), oficiální křty nových knih (např. 2. dílu RŠ nebo knihy Tleskač), tradiční podzimní skautská burza v Praze, vernisáže výstav, premiéry divadelních představení, Večer světel atd. Bylo toho tolik, že snad nemůže být nikdo, kdo by zvládnul ty akce všechny.

Bohužel se setkáváním souvisí i to, že s některými foglarovci už se sejít nepůjde. Postupně nás opustili (v požehnaném věku) dvojkař Jan Pavlásek – Song (98), spisovatel Vlastislav Toman – Hadži (92) nebo fotograf František Dostál (84).

Množství různých publikací a jiných počinů bylo obdivuhodné. V rámci ročenky monitoruji kompletní aktivity Skautské nadace JF, Albatrosu a další počiny vydávané s autorskými právy (např. Albi, figurky betlémáře Petra Rýgra atd.). Vyšel i dlouho očekávaný soubor příběhů Rychlých šípů autorské dvojice Dubský-Zeman, krásný katalog k výstavě Město jako přízrak nebo řada publikací z nakladatelství Václava Vávry. Objevila se opět i řada malonákladových publikací, které rozvíjí dílo JF (některé bez autorských práv, takže v minimálním nákladu – přesto hodné zaznamenání).

O drtivé většině uvedených témat po celý rok opět neúnavně informoval online foglarovský magazín Bohoušek.cz (více než 250 články!). Neuvěřitelná výdrž.

Výrazný nárůst cen energií (nejen plynu a elektřiny) a vůbec blížící se nejistota ohledně dalšího ekonomického vývoje v zemi nutí řadu foglarovců přemýšlet, co si mohou do sbírky dovolit pořídit. Na druhou stranu to na základě řady indicií vypadá, že bohatý přísun dalších foglarovských počinů neustane ani na začátku roku 2023. Už teď je nahlášeno autorské vydání 6. dílu Stínadel od Grifina (Stopa vede do Stínadel) nebo vydání komiksu RŠ od Vlastimila Tomana – Ácka v SPJF. Skautská nadace také jistě něco chystá, kvůli dlouhé účasti Martina Peciny v televizní kuchařské soutěži MasterChef (a jeho následnému vítězství v ní) moc novinek v druhém pololetí nebylo. Máme se tedy opět na co těšit.

 

Chronologický přehled

V rámci tohoto přehledu nemonitoruji drobné počiny (pohlednice, kalendáříky a pod.) ani případné neupravené dotisky publikací (typicky je dělá Skautská nadace, ale jde většinou jen o označené rozšíření původního nákladu).

 

LEDEN

 • Hned 4. ledna došlo konečně k naskladnění Zkázy Jezerní kotliny, která měla být původně vydána ještě na podzim loňského roku. Epidemie odkládání vydávání knih zasáhla i ji.
 • Před polovinou ledna se objevila audiokniha Tajemství Velkého Vonta.
 • 30. ledna Jiří Šedivý – Rubik zveřejnil na Facebooku balíček 3 foglarovských fontů (Fonty rs Fischer, rs Cermak, Nadpisy). Všechny tři fonty jsou volně k použití.

ÚNOR

 • 10. 2. proběhla ve Vyškově beseda s Grifinem pořádaná Knihovnou Karla Dvořáčka.
 • V první polovině února byla představena vědecká práce „Foglar v nás: Záhada hlav a lomu" autorů Ivo Jiráska, Jiřího Němce a Richarda Macků vydaná Masarykovou univerzitou v nákladu 500 ks. V tiráži je nicméně uveden rok vydání 2021. Náklad byl rozebrán do května.
 • V polovině února vyšlo poslední 4. číslo Bobří stopy z ročníku 2021.
 • 24. 2. bylo spuštěno předplatné Skautské nadace na 4 sešity Rychlých šípů, které mají v průběhu roku vyjít v Albatrosu. Bonusem a lákadlem k předplatnému u Nadace je box na tyto sešity navíc, který v běžné distribuci nebude (uzávěrka objednávek je k poslednímu březnu).
 • V neděli 27. února 2022 ve věku 98 let zemřel poslední pamětník táboření Dvojky ve Sluneční zátoce, Jan Pavlásek - Song.

BŘEZEN

 • Rychlé šípy 33: Oficiální prodej začal v sobotu 5. 3. na velkém skautském semináři Trignis v Praze. Prezentace a křest byl 17. března 2022 v Praze na Kampě. Kolem vydání bylo velké „haló“, Slávek Janov byl komunikací úplně zahlcen a řada (zvláště mimopražských) zájemců tak byla kvůli avizovanému omezenému nákladu značně nervózní, zda se na ně dostane. Nakonec se myslím na každého zájemce dostalo a náklad byl doprodáván až do druhé poloviny června. Ještě v září bylo v aukci rozděleno posledních 33 výtisků i se speciálním pamětním listem. Současně s vydáním Karel Zeman uvolnil k prodeji i originály příběhů a většina jich rychle našla zájemce.
 • Začátkem měsíce byl spuštěn prodej 2. vydání Majáku Uctívačů ginga Svatopluka Hrnčíře z nakladatelství Václav Vávra.
 • V polovině března byla představena Ročenka foglarovce 2021 v tištěné podobě.
 • 17. 3. 2022 proběhlo slavnostní uvedení do provozu nově přemístěné lavičky JF k Záhadě hlavolamu (Rybárna na Kampě).
 • 20. 3. 2022 v první jarní den představil Petr Rýgr další sadu cínových postaviček, tentokrát tábořícího Mirka Dušína s Jarkou Metelkou a Potápníka s totemem.
 • Na konci března uvolnila Skautská nadace do prodeje 2. variantu Truhly Rychlých šípů, tentokrát s vypálenou pěticí RŠ. Oproti loňské verzi tato byla prodávána jen s menším dárečkem a nabídka čítala cca 50 ks. Vyprodáno bylo během pár dnů, ale později se v nabídce objevily další. Současně přibyla i větší varianta Tlouštíkovy misky a již 4. dotisk Deníku Jana Tleskače (jeho náklad už tak přesáhl 1250 ks!).
 • 27. 3. 2022 bylo zveřejněno další video na Foglarovec.cz – tentokrát k Mladému hlasateli.
 • V posledních březnových dnech byla představena objemná publikace k výstavě Město jako přízrak. Její oficiální křest proběhl až 9. května 2022.
 • Březnové datum stihla i kniha „Nové příběhy Malého boha a Kruana: život s Ábíčkem“ Vlastislava Tomana (vydal Albatros). Na první pohled vypadá jako komiksové příběhy slavného seriálu z ABC, ale kromě komiksu najdete v této knize i 2. vydání knihy „Můj život s abc – ábíčkem“, kterou vydalo nakladatelství Ostrov v roce 2005. V obsahu je tak mnoho vzpomínek na JF.

DUBEN

 • V první polovině měsíce byla dána do nabídky dvě trička Rychlých šípů od Albi ve žlutém a červeném provedení se dvěma potisky. Dostupné velikosti M, L a XL (tzn. dospělácké). Už celé pololetí není dostupná vyprodaná KPZ a čeká se na novou dodávku v červnu.
 • V druhé polovině měsíce Albi přidalo na každého člena RŠ jeden hlavolam (pro každého jiný), takže celkem pět samostatně prodávaných krabiček.
 • Petr Rýgr představil novou cínovou postavičku, tentokrát JF ve skautském kroji. V prodeji zatím není, šlo o zakázku pro Skautskou nadaci JF.
 • Skautská Nadace JF na konci dubna dodala do prodeje dalších 75 ks truhel RŠ, které byly v březnu rychle vyprodány. Sebrala tak překupníkům vítr z plachet.
 • 25. 4. 2022 byla oficiálně uvedena do prodeje audio verze Tajemné Řásnovky od Albatrosu.

KVĚTEN

 • 3. 5. 2022 se dostal do prodeje Strach nad Bobří řekou z Albatrosu
 • 4. 5. 2022 pustila Skautská nadace do prodeje omezený počet (28 ks) autorských tisků ilustrace Ticha762 ke Strachu nad Bobří řekou na podporu lavičky k této knize.
 • 10. 5. 2022 představila Skautská nadace další produkt, tentokrát model klubovny. K němu pak byl přikládán reprint brožury JF o klubovnách Dvojky, původně vydané v době 2. světové války. Reprint má rozměry 48 x 68 mm o 20 stranách. Zároveň se jedná o nejmenší vydání textu psaného JF. Vydáno v limitovaném nákladu 100 ks.
 • 11. 5. 2022 zemřel v 92 letech Vlastislav Toman – Hadži, dlouholetý šéfredaktor časopisu ABC, autor mnoha komiksů jako Strážci, Dobrodružství Malého boha atd. Další z pravidelných účastníků setkání ve Sluneční zátoce bude bohužel už chybět.
 • Před polovinou května se v knihkupectvích objevily nová vydání HOBŘ (21.) a Záhady hlavolamu (11.). Oboje z Albatrosu, označené v tiráži, ale kromě tiráže a ISBN se od dotisků předchozího vydání neliší. Albatros prostě po několika letech dotisků označil další náklad jako nové vydání.
 • 15. 5. 2022 proběhla v Praze oslava 20. výročí založení Skautské nadace JF. V rámci oslav bylo možné projekt ve dvou jízdách trvajících cca hodinu a čtvrt a komentovaných Romanem Šantorou – Bobem. Každý účastník získal stylovou jízdenku a k tomu výroční Tam-Tam (brožuru shrnující aktivity Nadace za 20 let). Partneři a spolupracovníci Nadace se pak ještě zúčastnili slavnostního setkání v krásném prostoru Písecké brány.
 • Desková hra Třináct bobříků od Libora Čermáka ke stažení v PDF (zveřejnil Bohoušek ze zprávy o 136. schůzce Kolegia JF).
 • V polovině května se ke čtenářům dostala Bobří stopa 1/22.
 • 17. 5. 2022 se objevila na Bohouškovi informace o vydání 10. Sborníku nezávislých foglarovců, jako tradičně s možností objednávky u Luboše Trkovského.
 • 19. 5. 2022 oficiálně vychází 1. číslo sešitového vydání RŠ z Albatrosu (červené). Je vydáno trochu s předstihem proti plánu, což zaskočilo Skautskou nadaci, jelikož slíbené boxy byly ještě ve výrobě. Předplatitelé tak dostali toto první číslo trochu se zpožděním (rozeslání proběhlo až koncem května). Současně byl Nadací nabídnut i nákup samotného boxu a 370 předplacených boxů tak bylo doplněno o dalších 100 ks prodávaných samostatně (celkově jich tak bylo k dispozici 470 ks).
 • 19. 5. 2022 byl představen jeden z dárkových předmětů Předsednictví České republiky v EU pro rok 2022, který dostala na starosti produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES – jak jinak: Ježek v kleci s popisem: „Pro tento účel byly upraveni, jako jedna z verzí, Ježci ze dřeva do barev české trikolóry. Horní podstava je bílá, spodní modrá a kulička ježka červená. Vrchní podstava je opatřena laserovým gravírem heraldiky českého lva a nápisem CZECH REPUBLIC. Na modrém víčku je pak označení produkce z důvodu jednoznačnosti a originality tohoto hlavolamu. Ježek je umístěn v sáčku a v elegantní hnědé kraftové krabičce.“
 • V druhé polovině května bylo při příležitosti akce Špacír (100 km po Beskydech během 24 hodin) vydán výtisk „Rychlé šípy špacírují“ s pěti parodovanými příběhy RŠ.
 • Na konci května bylo Nadací vytvořeno 10 ks věrných replik časopisu 65 úžasných dobrodružství RŠ z Mladého hlasatele. Důvodem byl požadavek filmařů pro natáčení amerického filmu Lucky man (pro scény z období Protektorátu Čechy a Morava). Potřebovali pro natáčení 5 ks, druhá polovina nákladu pak byla určena pro spolupracovníky Nadace jako dárky. Rozměr 18,5 x 26,5 cm (originál měl 18,8 x 26,3 cm).

ČERVEN

 • 8. 6. 2022 bylo představeno nakladatelstvím Václav Vávra první souborné vydání komiksové Stínadelské trilogie. Vyšla ve dvou provedeních lišících se ilustrací na obálce a barvou textu: žlutá (2/3 celkového nákladu) a červená (1/3 celkového nákladu). Mimochodem jde o ilustrace, které Marko Čermák tvořil během velikonočních svátků. S vydáním ve formátu A4 byl avizován i limitovaný náklad „proužkového“ vydání s měkkou vazbou a boxem (tentokrát barevné, náklad omezen na 500 ks) s citelně vyšší cenou 1.990,- Kč.
 • Současně se Stínadelskou trilogií nabídl Václav Vávra i samostatný knižní box na jím dříve vydanou trilogii Svatopluka Hrnčíře Ostrov Uctívačů ginga, Poklad Uctívačů ginga a Maják Uctívačů ginga.
 • Na Světě knihy v Praze bylo 9. 6. 2022 představeno 2. vydání Kreslených seriálů z časopisu Junák z let 1945 – 1948. Zatímco v 1. vydání se žádný komiks JF neobjevil, pro druhé vydání bylo získáno povolení na vytištění Medvědí družiny. Přední deska knihy je nicméně shodná v obou vydáních, proto je třeba být při nákupu pozorný (nejsnadnější je podívat se na zadní potah desek, jestli tam Medvědí družina je uvedena nebo ne).
 • 13. 6. 2022 Skautská nadace představila a uvolnila do prodeje cínovou figurku JF z dílny Petra Rýgra (postavička patří k ostatním nabízeným Petrem na webu rychlosipak.cz, ale je dostupná pouze v nadaci) a Stínadelský skicák Jana Fischera v plátěné tašce s potiskem.
 • Tradiční setkání foglarovců 18. 6. 2022 ve Sluneční zátoce proběhlo v přátelské atmosféře a počasí také nezůstalo pozadu. O tom, nakolik jsou foglarovci ve Sluneční zátoce vítanými hosty můžeme polemizovat už delší dobu, ale letos se to projevilo více, než v minulých letech (pravděpodobně kvůli neúčasti Miloše Vraspíra – Bobra, který komunikaci s provozovatelem areálu dlouhodobě držel v únosných mezích). Každopádně kromě účasti mnoha známých tváří jsme se dočkali i řady sbírkových novinek. Byl zde poprvé k dispozici box s proužkovým vydáním Stínadelské trilogie v komiksu, 3. sešit Téma pro foglarovce – Silůvky, ale také nové číslo Bobří stopy – 2/2022 od SPJF. SPJF přivezlo i Rychlé šípy v ukrajinštině (vydalo je SPJF a 100 prodejných kusů zaplatilo zbylý náklad, který byl určený pro rozdávání ukrajinským dětem). Nebyl to první projekt na podporu Ukrajiny spojený s RŠ, už v březnu nabídl Eda Pazourek – Zlaťák sadu malých placek s hlavičkami RŠ v barvách Ukrajiny (vydáno s autorskými právy) a celá platba za ně jím byla poslána na účet Českého Červeného kříže. Ale byl to první velký projekt na podporu ukrajinských uprchlíků a rusofilům to pochopitelně nebylo po chuti.
 • V posledních letech se ve Sluneční zátoce objevují i milá překvapení v podobě malonákladových sbírkových kousků. Jeden byl z tradiční dílny trojice Milda-Šachíno-Jeep a tentokrát šlo o krásnou brožovanou knížku Něco pro naše hochy a děvčata s podtitulem Sloupky pro České slovo z let 1943-44, kterou vydali v nákladu 20 ks a opět rozdávali zdarma kamarádům. Překvapením pak byla i sada kostek RŠ (tradičního hlavolamu), precizně Láďou Vitáskem laserem vypálených a ručně barvených. Jedná se pravděpodobně o dosud nejpropracovanější verzi tohoto hlavolamu, která vznikla opět jako dárek ve 13 kusech.
 • Ve Sluneční zátoce se potkají i kamarádi, kteří se jinak vídají vzácně. Stejně tak tomu bylo u setkání klubu Foglarovci sobě. Při příležitosti tohoto setkání vyšel zajímavý klubovní časopis NNCV č. 1, který obsahuje na 32 stranách řadu veřejně málo známých textů JF a dalších souvisejících materiálů. Nejen z důvodů autorských práv vzniklo jen 13 sešitů s různými barvami obálek (celkem 6 barev).
 • Stejný den jako setkání ve Sluneční zátoce, ale se startem až odpoledne ve 14 hodin proběhlo i setkání bývalých členů oddílu Sokolík v Silůvkách (otevřené návštěvám z veřejnosti). Kromě legend jako je Jaromír Hron bylo možné prohlédnout i klubovnu tohoto slavného oddílu a užít velmi pohodovou atmosféru. Poprvé zde byla představena vzpomínková kniha „Příběh skautingu v Silůvkách od roku 1945 do současnosti“, kterou se povedlo dostat z tiskárny pouhé dva dny před akcí. Obsáhlá vzpomínková kniha vydaná v nákladu 400 ks je určena hlavně bývalým i současným členům oddílu, ale výrazný prostor tam má i foglarovské téma. Se sešitem Téma pro foglarovce č. 3 se překrývá jen částečně; Téma jde ve foglarovské části hlouběji a naopak podstatně stručněji obsahuje historii oddílu. Obě tyto publikace nicméně spojuje Radek Neužil – Radýsek, bez kterého by ani jedna nevznikla.

ČERVENEC

 • Hned první červencový den nabídl Petr Minka další ze svých litografií na foglarovské téma.
 • Stejně jako loni na výročí 115 let od narození JF bylo zveřejněno další sběratelské video na foglarovec.cz, tentokrát ke knize Přístav volá. YouTube kanál foglarovec.cz zaznamenal za první rok 60 zájemců o pravidelný odběr a více než 2500 zhlédnutí čtyř postupně vytvořených videí.
 • Ke 115. výročí narození Jaroslava Foglara - Jestřába připravil Ivan Vápenka – Iva obálku s personalizovanou známkou (fotka je z roku 1987 u Jestřába v klubovně, kde slavil osmdesátiny a portrét na obálce nakreslil Milan Teslevič).
 • Kamil Podlaha nabídl v polovině července 30 ks oddílových katalogů s historickými oddílovými výrobky souvisejícími s JF (hlavně nášivky, ale i plakáty, odznaky a další). Již dříve byl jeden katalog vydán, ale tento má více než 160 stran a brožovanou vazbu.
 • V polovině července se dostala k prvním čtenářům podařená sběratelská verze knihy Stínadla se bouří od Albatrosu.
 • Ve druhé polovině července nabídla společnost Hardnix sběratelský tisk Burianova kvaše Rikitana u stanu z kobesovských vydání Hochů od bobří řeky. K dispozici bylo 22 ks špičkového tisku ve formátu A2 a 77 ks levnějšího plakátu ve formátu A1. Projekt má zajištěná autorská práva po Zdeňku Burianovi a zaměřuje se na vysoce kvalitní limitované reprodukce nejen jeho díla. Současně byla nabídnuta i reprodukce na plátno z malby Mirka Pospíšila použité na obálku Bobří stopy 3/2021 – v nabídce bylo 20 ks s tím, že každý je autorem originálně podepsaný a očíslovaný.
 • 24. 7. 2022 bylo na Youtube kanálu foglarovec.cz zveřejněno video ke knize Stínadla se bouří. Během jediného dne bylo přehráno 210 krát.

SRPEN

 • Měsíc po nabídce oddílového katalogu nabídl Kamil Podlaha samostatný „Katalog látkových výšivek s Rychlými šípy a těmi, kteří se kolem nich točili“. Katalog tentokrát zpracoval Ivan Vápenka a vzniklo 50 ks.

ZÁŘÍ

 • Dne 7. 9. 2022 byla distribuována mezi kamarády nová kniha nakladatelství Šošon pod názvem Stínadlář. Pod tímto názvem se skrývalo 15 limitovaných výtisků (se dvěma variantami desek) A4 knihy o 140 stranách plných skic, rozpracovaných ilustrací a náčrtů Jirky Gruse vzniklých během tvorby stínadelské trilogie pro vydání v Albatrosu. Dále vznikly ještě tři autorské výtisky, z nichž jeden byl pak v říjnu prodán spolu se třemi skicami Jirky Gruse na podporu 2. vydání ukrajinského sešitu RŠ vydaného SPJF.
 • Albatros začátkem září vydal 2. sešit Rychlé šípy, tentokrát ve žluté barvě.
 • Před polovinou měsíce přišlo nakladatelství Václav Vávra s nabídkou druhého setu tisků ilustrací Marko Čermáka ve formátu A3, tentokrát jich set obsahuje 14.
 • 28. 9. 2022 proběhla druhá akce k oslavám 20. výročí založení Skautské nadace JF v Brně ve formě představení Rychlé šípy v nastudování Těšínského divadla. Kromě upraveného 2. vydání Tam-Tamu bylo možné odnést si pamětní vstupenku.
 • Koncem září Albi nabídlo plechový hrnek s motivem z Rychlých šípů.
 • Na konci září byla nakladatelstvím Václav Vávra ohlášena možnost předprodeje proužkového vydání (v kartonovém pouzdru zvlášť černobílé a barevné provedení) komiksu Chata v Jezerní kotlině. Dostat se mělo na všechny, kteří objednají a zaplatí do konce října.
 • U Václava Vávry vzniklo i 100 ks číslovaných a Marko Čermákem podepsaných vydání souborného proužkového vydání stínadelské trilogie (tj. vše v jedné knize v pevné vazbě s kartonem).

ŘÍJEN

 • 6. 10. 2022 byl oficiálně v Albatrosu vydán 2. díl RŠ (červená kniha) a 13. 10. 2022 proběhla v Praze u této příležitosti autogramiáda. Původně se poprvé v historii měli sejít dva oficiální ilustrátoři RŠ pod jednou střechou (Marko Čermák a Jiří Grus), bohužel Jirka onemocněl a nakonec na akci nemohl dorazit.
 • 13. 10. 2022 byla při příležitosti pražského křtu červené knihy Rychlé šípy představena i nová kniha nakladatelství Šošon - Stínadelský svět Jiřího Gruse. Kniha ve formátu A3 obsahuje 28 stran malířovy volné tvorby inspirované motivy ze stínadelské trilogie JF. Náklad byl limitovaný 8 kusy.
 • V sobotu 15. 10. 2022 proběhlo pokračování skvělé loňské akce Krajem Bohumila Konečného 2, dopoledne v Plzni (u Bimbova rodného domu a pak v jeho Reálném gymnáziu, kde bylo možné po mnoha letech veřejně vidět originál Kulometné roty a školní tabla) a po obědě pak v kempu Kobylka u Liblína, kde je umístěna Bimbova naučná stezka. Akce se nesla v duchu vydání Bimbovy Velké knihy komiksů v precizním provedení a i přes lehkou nepřízeň počasí se opět vyvedla. Na knize se kromě Jana Hosnedla a Filipa Konečného podílel i Jaroslav Čvančara – Jáček a beseda s ním tak otevírala i mnohá foglarovská témata. Neověřené informace mluví o celkovém nákladu cca 1300 ks a z toho 300 v červené variantě, která byla určena jako poděkování za sponzorský příspěvek uhrazený před vydáním knihy. Do 100 červených knih pak byl přidán i speciální číslovaný grafický list podepsaný Filipem Konečným. Ke druhému křtu knihy pak došlo na setkání příznivců díla Zdeňka Buriana ve Štramberku 5. 11. 2022 a třetí křest proběhl 8. prosince v Západočeské galerii v Plzni.
 • V druhé polovině října vydal Kamil Podlaha v rámci oddílového časopisu Maják – Vpřed katalog Ivana Vápenky na téma JF a filatelie.
 • V říjnu vydalo město Lázně Bělohrad jako přílohu svého zpravodaje Bělohradské listy v nákladu 450 ks samostatný sešit Vzpomínky Svatopluka Hrnčíře. Na 74 stranách je zde pokryto dětství a mládí tohoto spisovatele, více už bohužel napsáno nebylo.
 • Na konci října konečně vyšel v Albatrosu i dlouho očekávaný román Tleskač od Davida Jana Žáka. Křest proběhl 8. prosince 2022 ve Skautském institutu v Praze.

LISTOPAD

 • 20. listopadu 2022 se uskutečnila v Chodovské tvrzi v Praze premiéra loutkového představení Rychlé šípy. Loutkové zpracování komiksů Jaroslava Foglara se střídá s činoherními scénami a vše je podkresleno osobitou autorskou hudbou divadla KAKÁ.
 • V polovině listopadu pustila Olympia do světa vzpomínkovou brožuru pod názvem Dobrodruh z Václaváku. Jde o vzpomínky na Václava Junka z pera jeho syna.
 • Petr Minka dokončil koncem listopadu svou litografii na téma Záhada hlavolamu a v počtu 110 signovaných a číslovaných kusů ji začal rozesílat zájemcům. Provedení přibližně odpovídá loňské litografii se Širokkem.
 • V posledních listopadových dnech bylo ze SPJF rozesíláno další číslo Bobří stopy, tentokrát 3/2022.
 • 31. listopadu byl dostupný 3. (modrý) sešit Rychlých šípů z Albatrosu.

PROSINEC

 • 5. prosince 2022 zemřel ve věku 84 let uznávaný amatérský fotograf a foglarovec František Dostál, mimo jiné autor slavného souboru fotografií JF píšícího Strach nad Bobří řekou v zahradě Kajetánka.
 • 7. prosince 2022 nabídla Skautská nadace zájemců polštář s potiskem příběhu RŠ (Rychlonožka v říši snů).
 • 10. prosince 2022 v 15:30 hodin uvedlo v premiéře brněnské divadlo POLÁRKA hru na motivy knihy Jaroslava Foglara Dobrodružství v Zemi nikoho v režii Filipa Nuckollse.
 • V polovině prosince vydal Kamil Podlaha další číslo oddílového časopisu Maják Vpřed!, tentokrát obsahující rozsáhlý text a obrazovou dokumentaci Ivana Vápenky Síň slávy Rychlých šípů.
 • U příležitosti tradiční brněnské vánoční klubovní schůzky R.Š. (16. 12. 2022) vydalo nakladatelství Šošon knihu "Pavel Čech - Ilustrace ke knize Chata v Jezerní kotlině Jaroslava Foglara". Má rozměr A3, 60 stran a náklad opět limitovaný 8 kusy. Obsahuje výběr z ilustrací ke knize a dále rovněž pro tuto knihu speciálně nafocené a upravené fotografie obrazu "Mapy Stínadel" od Pavla Čecha fotografem Vratislavem Hnátkem.
 • Od 16. 12. 2022 je v prodeji další model ježka v kleci z dílny Rademic, tentokrát pod názvem Mystic.
 • Těsně před Vánocemi stihl Václav Vávra dokončit proužkové vydání Chaty v Jezerní kotlině, které bylo možné objednat do konce října. Řada foglarovců tak měla předčasného Ježíška. Zájemcům šlo nakonec 500 ks (náklad byl lehce vyšší o autorské a povinné výtisky).
 
M.
------
 
Něco byste chtěli doplnit nebo upřesnit? Budu rád za komentář níže v diskusi. Opět budu mít ambici vydat Ročenku 2022 v tištěné podobě i s obrazovou dokumentací, ale s ohledem na rozsah to bude opět cca až v březnu. Registrovaní zájemci o "Téma pro foglarovce" budou včas informováni.

 

—————

Zpět


Diskusní téma: Foglarovská ROČENKA 2022

Datum: 04.01.2023

Vložil: Karel

Titulek: Malonákladovky

Ahoj Martine
Ročenka je vynikající a věřím,že sebere
hodně času a úsilí.
Ale nelíbí se mě, že uvádí i malé soukromé náklady knížeček , časopísků a jiných věcí.
Je od tebe pěkné, že chceš monitorovat
všechno co se děje a bylo vydáno, ale
můj názor je : vydávat jen oficiální vydání !!!
Protože vydání, která nemají šanci ( alespoň nějakou šanci ) se dostat do rukou širší veřejnosti hochů a děvčat,
tak nenaplňují Jestřábův odkaz...
To si tedy musel uvádět ostatní kluby,party a sdružení co si vydávají jen tak něco pro sebe v počtu třeba 2 - 3 kusů...

—————

Datum: 04.01.2023

Vložil: Karel

Titulek: Re: Malonákladovky

Oprava :
To by jsi tedy musel také uvádět i ostatní...

—————

Datum: 05.01.2023

Vložil: MartinI

Titulek: Re: Malonákladovky

Ahoj a díky moc za reakci (každé si vážím). Tuhle otázku jsem si položil už před loňským vydáním ročenky a odpovědi se zatím držím. Zařazuji tyto položky:
1) Kompletní tvorbu Skautské nadace a Albatrosu, literární tvorbu SPJF.
2) Produkty vzniklé na základě uhrazených autorských práv (proto sem letos patří i hlavičky RŠ na plackách Edy Pazourka nebo postavičky Petra Rýgra nebo produkty Albi).
3) Příbuznou literaturu s podstatnou tematickou částí o JF a souvisejících tématech (tzn. ne jen 2-3 stránky z 200 stránkové knihy).
4) Malonákladovou tvorbu (mimo pohlednice, kalendáříky, placky atd.), která přesáhla alespoň 5 kusů, obsah je zásadně foglarovský (tj. ne jen 2-3 strany) a je na ní znát značné úsilí autora (tj. nevzniklo to za jeden dva večery). Ideálně by měla mít šanci dostat se i mimo komunitu vzniku, ale není to striktní podmínkou. Informace o takové položce se ke mně samozřejmě musí taky nějak dostat (nemusím ji nutně vlastnit, ale minimálně více fotek bych rád viděl, abych to mohl posoudit).

Chápu, že bod 4 se nemusí každému zamlouvat a jeho definice je i trochu vágní, ale nechal jsem si prostě možnost rozhodnout, kde to úsilí vidím a kde už ne. Za mě všechny tyto položky naopak naplňují Jestřábův odkaz a v určitém pohledu možná i víc, než ty oficiální, které jsou třeba i dělané s ohledem na komerční zájmy. Malonákladovky vždy vznikají z čistého fandovství, autorem jsou dotované (minimálně prací) a často zpracovávají téma, které by "masově" vyjít ani nemohlo. Chápu, že se nedostane výtisk na každého, ale neznamená to, že by se k tomu dostat nedalo (mslím i mimo komunitu vzniku). Znám více sběratelů, kteří vlastní nějakou šošonovku nebo i Mildovy věci (byť kvůli autorským právům vznikají bohužel jen v pár kusech). Je to podle mě navíc odkaz do budoucna, kdy se někdo k takovému výtisku může dostat a v ročence pak najde k němu další informace (bez zařazení by třeba nevěděl vůbec nic).

—————

Datum: 02.01.2023

Vložil: František

Titulek: Chata v JK

Ahoj. Je známo kolik byl náklad Chaty v JK proužky?
Byl to limit, ale kolik ks?
Nikde zo nemohu dohledat..
Diky.

—————

Datum: 02.01.2023

Vložil: MartinI

Titulek: Re: Chata v JK

Bohužel, tuhle informaci nemám, nedostala se ke mně (aspoň zatím ne).

—————

Datum: 03.01.2023

Vložil: František

Titulek: Re: Re: Chata v JK

Ještě k té Chatě v JK prožky.
Máš uvedeno, že bylo možné objednat do konce září.
To je špatně.
Vávra uváděl, že je možno objednat do konce října ( do 31.10. do půlnoci)
Ale možno objednat na stránkách vydavatele byla určitě ještě 2.11.
Okno pro objednání tak bylo minimálně od 24.9.2022 do 2.11.2022)

—————

Datum: 03.01.2023

Vložil: Ivo

Titulek: Re: Re: Re: Chata v JK

Navíc pan Vávra od Vánoc zásobuje pravidelně aukro výtisky Chaty za původní cenu 1490kc. Takže možnost zakoupit tu stále je.

—————

Datum: 03.01.2023

Vložil: MartinI

Titulek: Re: Re: Re: Chata v JK

Já vidím v textu: "Na konci září byla nakladatelstvím Václav Vávra ohlášena možnost předprodeje proužkového vydání (v kartonovém pouzdru zvlášť černobílé a barevné provedení) komiksu Chata v Jezerní kotlině. Dostat se mělo na všechny, kteří objednají a zaplatí do konce října." Jeví se mi to tak dobře. Jestli byla možnost odeslat objednávku i o den dva později mi nepřijde už podstatné (objednávka nemusela být ani přijata) a prodeje na Aukru nyní (byť přímo vydavatelem) chápu jen jako snahu pana Vávry zatnout tipec překupníkům (a tleskám jí). Ani to nezneplatňuje podle mě text výše.

—————

Datum: 03.01.2023

Vložil: František

Titulek: Re: Re: Re: Re: Chata v JK

Dle mého tam máš chybu.
Píšeš, že bxlo možno objednat do konce září, ale Vávra uváděl do konce října.
Ale jak myslíš ....

—————

Datum: 03.01.2023

Vložil: MartinI

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Chata v JK

Já netrucuju, fakt moc rád opravím každou chybu, která tam je. Jen ji NEVIDÍM. V jaké větě přesně je?

—————