Stínadelské příběhy v 1. vydáních
22.12.2020 09:44Všichni nadšenci už určitě ví, že jsme se po mnoha letech teď v prosinci dočkali 1. knižního vydání Grifinova Poselství ze Stínadel. Jelikož jsem se na něm trochu podílel, mám z toho samozřejmě radost o to větší. Říkal jsem si, čím tuto událost oslavit i zde na Foglarovci. Nakonec mě svým příspěvkem inspiroval Pavel Konvička na foglarovské facebookové skupině. Dal k sobě jednotlivá vydání stínadelských příběhů, včetně příběhů Kidova a Grifinových. Už když jsem to viděl, napadlo mě, že by to mohlo vypadat pěkně v 1. vydáních.
Pak jsem si uvědomil, že jsem možná jediný, kdo tu fotku může udělat kompletně a od toho byl už jen krůček k tomu, aby opravdu vznikla:
1. Jaroslav Foglar: Záhada hlavolamu, 1941
Slavná obálka Jana Fischera. Román byl dostupný ještě dříve v časopiseckém vydání (formou vkládané přílohy včetně originálních desek) v Mladém hlasateli, ale toto vydání nakladatelství Jan Kobes bylo první knižní.
2. Jaroslav Foglar: Stínadla se bouří, 1950
Tady se dotýkáme jisté slabiny v bibliografii Jaroslava Foglara. I zde na webu máme zobrazenou variantu označenou jako "Vkládaná příloha - dovazba" (hlavním poznávacím znamením je chybějící "3" na hřbetu a černá barva hřbetu). Šlo o svázaný zbytek neprodaných složek vkládaných do časopisu Vpřed a není tak počítána do knižních vydání. Jenže třeba páté vydání Hochů od Bobří řeky vzniklo vlastně úplně stejně (svázáním neprodaných sešitků a prodejem jako komplet) a přesto je označeno jako regulérní knižní vydání. Uvědomuji si, že jsme zde na tenkém ledě (ať z jedné nebo druhé strany), přesto jsem si dovolil mezi 1. vydání zařadit tuto variantu (mimo jiné i proto, že je vídaná mnohem méně a v této společnosti knih jí to tak více sluší :-) ).
DOPLNĚNO 6. 1. 2021:
Tak jsem dostal za uši od Luboše Trkovského, že si dovoluji pochybovat o 5. vydání Hochů od Bobří řeky. :-) Doplnil to důležitou informací, kterou jsem nevěděl a rád ji zde tedy doplňuji i pro ostatní: 5. vydání HOBŘ bylo jako korektní vydání označeno proto, že bylo jako vydání domluveno mezi Kobesem a JF (bylo tedy se souhlasem JF, technické řešení vydání už v tom není podstatné). Oproti tomu o dovázání zbylých složek Stínadel a jejich prodeji JF nevěděl a zjistil to až tak, že mu je někdo přinesl k podpisu (proběhlo to tedy za jeho zády, bez jeho souhlasu). Tím tedy můžeme tuto otázku považovat za uzavřenou. Informace lze ověřit v PNP.
3. Jaroslav Foglar: Tajemství Velkého Vonta, 1986
I zde jsme trochu na tenkém ledě, jelikož jde o zahraniční vydání z nakladatelství Obrys/Kontur v Německu (nicméně v češtině). Opět jsem volil vzácnější knihu, jinak bychom museli ještě diskutovat, zda použít trilogii Dobrodružství v temných uličkách nebo samostatné vydání v Olympii.
4. Jaroslav Velinský: Poslední tajemství Jana T., 2002
Další velmi vzácné a málo vídané vydání, o kterém jsem více psal v samostatném článku. Pořád o něm hodně lidí neví a myslí si, že vydání z Basetu bylo první. Nebylo. :-)
5. Josef Červinka: Poselství ze Stínadel, 2020
Dlouho předlouho čekala tato kniha na regulérní 1. knižní vydání. Celých 40 let. Ostatně o celé její historii a dění kolem ní si můžete přečíst v jejím obsáhlém doslovu. Myslím, že jde o historii bohatou i zajímavou zároveň. První Grifinovy autogramy mají v této knize datum 14.12.2020, což je datum, kdy dorazily autorské výtisky.
6. Josef Červinka: Poslední stínadelské tajnosti, 2017
Zatím vyšla jen v omezeném autorském nákladu 135 ks a její další vydání u Albatrosu stojí a padá s komerčním úspěchem Poselství ze Stínadel. Nezbývá, než si tedy na další vydání počkat.
Badatelsky jistě není tento článek žádným přínosem, jde spíš o potěchu oka a takové netradiční přání všeho dobrého do nového roku. :-)
M.
—————
Diskusní téma: Stínadelské příběhy v 1. vydáních
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————